Príbeh nezávislého autora

+ Knihy majú zvláštnu skrytú super-schopnosť. Bez toho, že by sme o tom museli vedieť, dokážu si nás k sebe pritiahnuť.

+ Stávame sa ich prostredníctvom súčasťou príbehu niekoho iného. A príbehy iných sa stávajú súčasťou nášho vlastného príbehu. Môžu nám zmeniť život.
A to je veľká moc.

Volanie múz

+ Ku knihám mám odjakživa veľmi blízky a srdečný vzťah. Ako päť, či šesť ročný som si vybral cestu tých, čo majú intenzívne vnútorné prežívanie, množstvo emócií a pocitov, bohatú vnútornú predstavivosť a fantáziu. A potrebujú to tvorivo vyjadriť. Začal som písať.

+ Spolu s písaním som si zároveň začal vyrábať prvé „knihy“.  Akési zošity, kde boli moje texty, kde som musel vymyslieť obálku, zviazať ich - proste dať tomu finálnu podobu. Fascinovaný možnosťou niečo sám vytvoriť od nápadu až po finálny produkt. Vnímať to dobrodružstvo, zábavu a vzrušenie, keď vzniká niečo nové.

+ Potenciál ale nič neznamená, ak sa človek nevie realizovať v praxi. Miesto toho, aby som venoval plnú pozornosť svojej vášni, tak som sa vždy chcel niečo viac. Robiť niečo iné, čo má punc dôležitosti. No potreba tvoriť ma znova a znova vracali späť ku knihám.

Čo tam po knihách

+ Keď som mal devätnásť, podarilo sa mi stretnúť človeka, ktorý mi vydal moju prvú knihu. Niečo ako z amerického filmu o splnenom sne. Okrem obsahu som sa mohol podieľať aj na ostatných činnostiach v procese vydania. Eufória však vydržala len chvíľu. A pokračovalo naháňanie sa za naplnením v iných oblastiach a na iných miestach.

+ Postupne som však zbieral texty a o päť rokov vydal svoju druhú knihu. Pomáhal som už riadiť celý proces jej vzniku. No radšej som sa dohodol na vydaní s renomovaným vydavateľstvom. Prišlo mi to istejšie a výhodnejšie z marketingového hľadiska. Byť zastrešený pod hlavičkou známeho vydavateľa. Publikujem tiež v knižnej tlači a okrem básní píšem aj poviedky. To som ešte nemohol tušiť, že na ďalšiu knihu budem čakať dlhých 17 rokov.

+ V roku 2007 som popri štúdiu na výške otvoril kníhkupectvo. Spolu s grafikmi a architektami sme vybudovali obchod v industriálnych priestoroch starej cvernovky. Súčasťou bol nový obchodný koncept zameraný okrem kníh hlavne na komunitu, stretávanie ľudí a kultúrne akcie. Unikátny interiér získal v roku 2011 národnú cenu CE.ZA.AR. A vďaka organickej odozve v zahraničí je ďalší rok Alexis zaradené medzi 20 najkrajších kníhkupectiev na svete. Tento prehľad top kníhkupectviev vyšiel aj knižne vo vydavateľstve Braun pod názvom: Bookshops - long-established and the most fashionable.

+ Popri vedení obchodu s knihami som založil nezávislé vydavateľstvo LADON a pomohol vydať niekoľko titulov pre iných autorov, vrátane práce na pár hudobných nosičoch. Aj keď popri full-time práci, či podnikaní je celkom ťažké tvoriť, čas od času som napísal nejakú báseň, či krátky text.

+ Úspech a ohlasy v zahraničí a najvýznamnejších domácich médiách však nevydržali dlho. Prišli problémy s nájmom spôsobené zmenou majiteľa areálu. Neistota, strach a určitá osobná a manažérska nezrelosť nakoniec viedli k rozhodnutiu tento úspešný koncept zanechať a ísť znovu hľadať niečo ďalšie.

Všetky cesty vedú do...

+ Po skončení práce kníhkupca som pokračoval v práci projektového manažéra. Znovu sa mi však kopili texty v šuplíku. Čím ďalej, tým viac som cítil silnejší tlak niečo s tým urobiť. No od poslednej knihy ubehlo už viac ako trinásť rokov. Nedochádzalo mi, že ako autor som vlastne opäť na úplnom začiatku. Zároveň som si nebol istý, či má zmysel písať a snažiť sa vydať knihu.

+ Aj keď som mal už v knižnom svete skúsenosti, bol som v tom stratený. Nebol som si vôbec istý, či moja tvorba stojí za to. Či môže byť moja kniha úspešná. Či ľudí zaujme, či si ju budú kupovať. Kde na ňu zoženiem peniaze. Či mám pri jej tvorbe s niekým spolupracovať a ak áno, tak s kým. Kto mi knihu vydá. Akú má mať formu. Mäkkú, či tvrdú väzbu. Aký papier a formát. A čo mám dať na obálku. Mám ju vydať ako papierovú knihu, či ako Ebook. Kde a ako ju budem predávať a distribuovať. Ako budem robiť propagáciu a marketing. Ako sa dostanem k čitateľom, keď už bude hotová.

+ Tretia kniha sa nakoniec podarila. Od začiatku až do konca samo-vydavateľský projekt bez podpory štátu, či kultúrnych fondov. A myslím, že je prejavom odvahy realizovať svoju vášeň, v ktorej sú zhmotnené najlepšie vlastnosti svojho tvorcu. Preto sa volá Prvé vydanie.